Општина Ариље - Најновије вести

Општина Ариље - Најновије вести Општина Ариље - Најновије вести
  • Повећајте величину слова
  • Нормална величина слова
  • Смањите величину слова
Добро дошли, гост
Корисничко име Лозинка: Запамти ме

ТЕМА: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља

15 јан 2010 14:58 Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #400

Овде би могли мало да попричамо о архитектури, урбанизму и уређењу нашег града. Писао сам о томе доста, али, ево, коначно и на званичном Општинском форуму.

Да почнемо од главне улице - шта мислите, да ли треба да задржимо стару чаршију, наравно са реконструисаним фасадама и озелењеним пасажима у унутрашњим двориштима у којима би могли да се планирају и нови објекти, али само по постојећој урбанистичкој матрици, чија би се спратност постепено повећавала како се иде у унутрашњост дворишта, тако да је на средини највећа(приземље, спрат и поткровље)? Степенастом градњом би се постигло да се објекти у двориштима не виде из главне улице, а такође не би заклањали продор сунца у главну улицу (страна улице где је зграда бившег Божура је југозападна).

Тако би очували стару чаршију коју ретко који град у Србији има, пропорције главне улице које су ту већ 200 година, очували би амбијент који приличи цркви која је била једна од десет епископија Светог Саве, а истовремено би инвеститори и власници добили могућност да оживе унутрашња дворишта.

Или мислите исто као неки инвеститори и поједини људи из Општине, заједно са урбанистичком службом и Комисијом за планове, да све кућице у главној улици, од зграде бившег Божура до хотела Елен, треба порушити и на њиховом месту или осам метара даље (у линији зграде бившег Божура) саградити четири стамбене зграде, спратности приземље и четири спрата.

Чуо сам приче како власник неке кућице у главној улици нема рачун да је рестаурира, осим ако јој не подигне још један, или можда два спрата. Он ће ту имати користи, али град Ариље од таквог објекта неће имати ништа, само ће се деградирати, а главна улица ће изгубити пропорције које су рађене по мери човека, а не по мери садашњих инвеститора. Цела главна улица је један споменик културе и тако треба да се поступа са њом. Значи детаљно изанализирати сваки објекат, сваку фасаду, унапред одредити параметре, јавно их презентовати, тако да свако зна, и грађани и инвеститори шта се може, а шта не. Очувана чаршија може само да допринесе туризму и да оживи град. Туриста који дође због ариљске цркве, када види у нашој главној улици стамбене зграде, због којих је побегао из свога града, има само да се прекрсти, помисли какви глупи људи живе у овом граду и после сат времена проведеног у обиласку цркве спаковаће се, отићи и никада се више неће вратити. Али, ако после обиласка цркве види стару чаршију, кафане у њој, зелене пасаже... па сазна за плаже на Рзаву (ако га спасемо од брана), за туристичко - рекреативни комплекс у Вилиману, разне манифестације, има да остане у Ариљу седам дана и да се сваке године враћа.

Ако се уништи ариљска чаршија, и подигну стамбене зграде, Ариље ће изгубити своју чаролију и прича као што је некадашњи Филмски фестивал или било која друга већа манифестација, изгубиће смисао, као и туризам у Ариљу.

Неко помиње како ћемо развијати туризам на селу и на, не дај Боже, будућим језерима, али чули смо сви од државне делегације на летошњој Трибини у нашем биоскопу да туризма на језерима неће бити, као ни приступа истим.

Језера ће нам потопити и Височку бању, па се онда питам шта нам онда преостаје од туристичке понуде - можда један велики дом пензионера, у шта се овај град полако претвара.
Жељу инвеститора да зидају стамбене зграде у Ариљу, Општина треба да искористи да шири Ариље (Врањанско поље, Груда, Церова), а не да га сабија, буџи, и прави од њега копију неког предграђа Београда, где се куће зидају на зградама, а зграде у парковима, дечјим игралиштима и на паркинзима.

Да је већ на овом форуму уведена обавеза да стручне службе одговарају на питања грађана, како сам предложио, питао бих урбанистичку службу колика је највећа могућа спратност неког објекта у главној улици, пошто видим да се спратност полако повећава, али не знам на основу којег критеријума. Реконструкција и рестаурација није повећање спратности и прављење врата од прозора.

У овом писању не желим никога да вређам, али морам да укажем на неке нелогичности и лоше ствари које, ако се остваре, трајно ће деградирати Ариље. Морам о томе да пишем, јер какав бих човек и Ариљац био да ћутим и допуштам да се раде ствари о којима сам учио да су лоше по град. Причао сам о томе доста са Ариљцима и сви деле моје мишљење, чак и стари људи са села знају колико је важно да се чаршија очува. Само онај ко има неки приватни интерес жели да је сруши.

Пре годину дана, 14 архитеката који су сви из Ариља (шест дипломираних архитеката и осам студената архитектуре), потписали су петицију у којој се залажу за очување чаршије. Петиција је објављена у ''Ариљским хоризонтима'', али није отишла на Скупштину, јер како ми је објашњено, одборници не могу о томе да гласају (а могли су да одлуче да се гради спортска хала у парку и где ће да буде нови вртић), већ то мора да се спроведе кроз разне урбанистичке планове, који за сада не постоје или не важе.

Дајте своје коментаре. Знам да већина избегава да се јавно изјашњава, јер мисли да тако ништа неће променити, али, барем, да овако јавно видимо сву парадоксалност ситуације у којој живимо.
www.facebook.com/group.php?gid=131362232261

Примедбе на План детаљне регулације ''Градски трг'' у Ариљу, новембар 2010. :
www.arilje.org.rs/component/kunena/Uredj...10&старт=30#1987
Последња измена: 15 јан 2010 14:59 Написао: Иван Трошки Дамљановић.

24 феб 2010 05:31 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #573

• мали.свајцарац
треба да срусимо стару царсију и направимо јос старију, јер нам је и становниство све старије, а они могло би се реци не воле ........

03 мар 2010 18:04 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #630

Тако нешто. Не би ме чудило да се нађе неко ко ће рећи и за нашу цркву да је мало стара, па да треба да је срушимо и направимо још старију, једно 1000 година старију, да је мало проширимо са стране, да стане више људи, и додамо још 4 спрата и потковље, јер то закон допушта, а могли би и лифт да уградимо да се верници не умарају док иду степеницама у божанске висине :-).

03 мар 2010 19:07 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #631

• Бранко
А ста мислите за Берлин ?

Рус је то одрадио !!!

04 мар 2010 09:41 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #633

Мислим да ми то не би била дестинација за неко путовање и одмор :-) .

04 мар 2010 17:27 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #635

• Драган Милосављевић
То може да каже само онај ко није био у Берлину!

05 мар 2010 14:05 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #641

И да сам био, не верујем да бих се поново вратио опчињен зградама источног Берлина у периоду после 1945 до пада зида, о томе је било речи. Наравно, у сваком граду има нешто занимљиво да се види, па да могу себи да приуштим да идем два пута на леповање, два пута на зимовање сваке године, сигурно бих посетио и Берлин у целини и целости. Овако ћу морати да га заобилазим, јер ме, више привлаче неки други градови.

12 мар 2010 06:43 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #685

• Зелена Капљица
И тако се ова озбиљна тема о оцувању царсије продуби и просири, онако патриотски до Берлина.
Бас лепо и паметно. :)
Последња измена: 12 мар 2010 06:45 Написао: .

12 мар 2010 19:13 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #689

Извињавам се на малом удаљавању од теме, али могла би да се направи паралела између онога што је задесило Берлин (Немачку) и овога што се намерава са Ариљем.

Свако ко уочи нешто лоше по град, било који у Србији, треба то да каже јавно. Ово је демократска земља, зар не.

''Да би зло победило, довољно је да добри људи не чине ништа''.

''Казна коју плаћају добри људи који се не желе бавити јавним пословима је да њима владају зли људи''. (Платон)

12 мар 2010 20:44 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #690

• Драган Милосављевић
Апсолутно сам сагласан да чаршија треба да сачува садашње обрисе, али и да се градски простор мора рационалније користити. Морамо инсистирати на што мањој трансформацији пољопривредног земљишта у грађевинско. На форуму сам покренуо тему око уређења простора око пијаце и аутобуске станице, самтрам да је овај простор ругло Ариља и да је потпуно нерационално искоришћен. Да ли треба за љубав једног петка цео простор пијаце заробити оноликим бројем тезги? Да ли је могуће проблем зелене пијаце решити инсталирањем мобилних тезги?
Волео бих да људи од струке који имају визију уређења града (а видим да их има) дају некакав предлог и нацрт, па да покушамо једном широком грађанском иницијативом да такво решење наметнемо властима.
Општина Ариље.  © 2005 - 2018