Opština Arilje - Najnovije vesti

Opština Arilje - Najnovije vesti Opština Arilje - Najnovije vesti
  • Povećajte veličinu slova
  • Normalna veličina slova
  • Smanjite veličinu slova
Dobro došli, gost
Korisničko ime Lozinka: Zapamti me
  • Strana
  • 1

TEMA: ГЛАВНА УЛИЦА

17 nov 2012 01:59 ГЛАВНА УЛИЦА #4880

Стигле су јесење досадне ране вечери свакичас окупане кишом, огрнуте маглом, развејаним лишћем кестена (у сећању) размазане у фокусу лаганих корака од цркве према Чубури. Корак испред сна, сновима од корака у сећању искрсавају расклимане плоче испод којих шљиска бљузгава вода помешана са писком локомотиве која до овде никад неће ни стићи... Поздрав на десно и наклон "Коњопоју". Под којом ли од ових бљештавих неонских реклама беху његови пултови устајалог воња клековаче? Ту, одмах изнад беше и Млечни са својим пожутелим сводовима, где многи боем написа своју прву песму на полеђини сјајног папира нишке Дрине без филтера... Овде лево стајаше аутобус, а сад стоји пошта... Мало горе Чубура.
Како се сваким кораком међу оголелим гранама, закатанченим радњама, буде сећања. Нема кестења, кафана... Нема Страја Мечке с изјанђалом виолином. Ни Милована с врчком и причом како га угости, ни мање ни више, него Јованка (Броз) и закла певца, као да је кум с пута бануо.... Волим ову улицу иако ме није стид да признам да одрастох у блату и каљузи оближњег села... Тамо бих путовао вечерас, корачајући тим коцкама од пре Тита, док размишљам где ли се налази кована ограда са зида порте. Да ли је претопише или неком великану вилу опточише? Ето од скора нема ни конака сердаревог, за који неки тврде да ће бити враћен, а неки пак ни да није био сердарев... А ту стајаше деценијама, чак више од столећа. Да, волим ту улицу коју није тешко разазнати у сећању, корачајући облацима што кишу носе и све више слуте снегу, мешајући се са лелујавим белим димом ониских кућица што затвараше корзо. Да сам Арсен опевао бих је, да руке не дрхте старошћу нарисао бих је... Овако је миришем давним мирисима детињства док се горе на вр' чаршије фудбалери умивају на чесми што улицом одлива у потоке суза које отицаше према вечности... Неке зелене трафике од ламперије и цигарете на комад...их и куд сам запео, као да је неком и стало до прошлости. Она је ионако варка у себичном сећању и можда је само варка, да је у времену пре овог, човек шетајући улицом имао где бацити опушак ил' папирић од, тада ретких, жвакаћих гума...
Вероватно у опсени саучествује одјек блокеја шимика тек доспелих из престонице са етикетом ин Триесте, "брукса" који је трајао ако се прво вече успеш склонити од многобројног чепања.... Лепет траперица и шушањ девојачких сукања у јуну док се из порте ширио мирис с велике липе...
И заиста да ли је и тада као и сад требало шетати од цркве до зграде општине да би бацио пикавац? Можда је сврха шетачима на последњем српском корзоу управо то и била. Игра тражења места за одлагање малог допушеног ћика Дрине без филтера...
сетни Ду'
И Чико Лопез Кајетано Мартинез Гонзалес....и сви бркови његове породице, забринути за усахли неугледни изглед онога што остаде од улице многих детињстава....
Poslednja izmena: 17 nov 2012 02:08 Napisao: Zagor Te Nej.

17 nov 2012 02:36 Odg: ГЛАВНА УЛИЦА #4882

Bravo. Impresioniran sam.
Objavite ponešto i van ovog foruma...
Poslednja izmena: 17 nov 2012 02:36 Napisao: Rade Jovičić.
Zahvalnici: Zagor Te Nej

17 nov 2012 11:58 Odg: ГЛАВНА УЛИЦА #4888

Хвала господине Јовичићу.
Што се тиче објављивања мојих писанија на неком другом месту, такође-хвала. Као и увек удобније се осећам ушушкан у мирисе прохујалих времена, баш овде где ти мириси имају шта у мени пробудити...Негде тамо то и не би имало неки смисао. Надам се да сте као и остали схватили моју намеру да скренем пажњу власнима и одговорнима на једну од чињеница, непланско (а дугогодишње) уништавање свега што је Таун, централног аутентичног градског језгра, Рзава (јер шта су те проклете бране него смрт наше реке, о чему више пута писах) и свега што се неком ловану учини занимљивим за инвестирање. Какву би па он сносио одговорност за очување нечега што га и не интересује?
И на један наизглед ситан проблемчић! Заиста ме љути када са висина власти чујем како смо мала Швица, како смо ово или оно, а прођете петком (еј бре, па петак је у Тауну празник од давнина!) увече градом и поред четири, у врх главе пет канти за отпатке видите гомиле ђубрета, у и поред њих. Заосталих канти. Несретни пикавац и да не помињем.
У вези са свим имам само један предлог а односи се на рад служби у Тауну. Колико ми је познато, постоје у свим областима. Све до разнијех инспекција. САМО ЈЕ ПОТРЕБНО ДА КОНАЧНО ЈЕДНОМ ПОЧНУ ДА РАДЕ СВОЈ ПОСАО!!!
Па ето ако препознадосте моје побуде, упркос мојој насушној потреби да искомпликујем и закукуљим, још једном - хвала.
Ух, хиљаду му бубњева Дарквуда, у мал' да заборавим! Својевремено је нешто што се звало (или још зове, а тако пише на кантама) ЕКОЛОШКА КОМИСИЈА, по Тауну поставило неку количину канти за смеће бледуњаво зелене боје и са видљивим натписом "ЕКОЛОШКА КОМИСИЈА". Чини се да их је било бар 50, што на оволики Таун није мало, али није ни довољно. Разочаран сам чињеницом да су вандали (који не живе само на великим фудбалским утакмицама, него и ту поред нас!) уништили знатан број тих канти. Још ме гори јед хвата када испред "Златне трубе" или испред прве трафике, видим ту исту канту коришћену у приватне сврхе! Да, знам да су и те две, а ко зна колико их таквих има, могле доживети и тужнију судбину, а сада ето ипак служе предвиђеној намени, али се питам да ли су ти трговци толико сиромашни да немају по једну чрвену (јер сте канте отприлике толико коштају) да себи набаве исту, а као друштвено и социјално одговорни ове које користе врате на њихово изворно место!
Poslednja izmena: 17 nov 2012 12:07 Napisao: Zagor Te Nej.
  • Strana
  • 1
Opština Arilje - Zvanična internet prezentacija.  © 2005 - 2015