Општина Ариље - Најновије вести

Општина Ариље - Најновије вести Општина Ариље - Најновије вести
  • Повећајте величину слова
  • Нормална величина слова
  • Смањите величину слова
Добро дошли, гост
Корисничко име Лозинка: Запамти ме

ТЕМА: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља

03 дец 2010 14:32 Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2083

Прође и јавна седница Комисије за планове на којој смо појашњавали примедбе. Сада чекамо писмене одговоре Комисије за планове, посебно на сваку примедбу.

Мислио сам да ће обрађивачица овог Плана одговорити усмено, посебно на сваку од 57 приспелих примедби, али то се није десило јер је груписала примедбе и одговорила само на неколико. Од мојих 25 примедби, одговорено ми је на можда пет и то тако да ја не могу чудом да се начудим. На важно питање - ''што се крши Генерални план увођењем нових 80 станова'', одговорено ми је у фазону из Црног Грује - ''калдрма нема фуге''!

Ево и ГУП-а Ариља 2015, где се јасно види на карти да су ситно ишрафиране површине објекти јавних намена и то број два (2) је пословни простор у блоковима 6.2 и 1.5. Како сад доказати обрађивачици овог ПДР-а да стамбене зграде које она уводи у ова два блока нису објекти јавних намена и да њиховим увођењем крши ГУП Ариља - немогућа мисија!

имг830.имагесхацк.ус/имг830/7476/гпариље2015.пнг

Обрађивач никако да призна да крши Генерални урбанистички план Ариља, иако је то очигледно, као што ни Комисија за спровођење општинског референдума у Ариљу, никако да званично призна да референдум за самодопринос није успео - www.arilje.org.rs/aktuelnosti/vesti/351-резултати-референдума .

По сваку цену се гура изградња станова, а најстарији објекти у Ариљу премештају на једно место, вероватно што су остарили, поружнели, па да не кваре просек омладини.

Сви сада причају о туризму, раде се нови пројекти којима се Ариље ставља на туристичке карте света - па шта ћемо да ставимо као слику из центра града - људе како машу са тераса трећег спрата стамбеног блока који доминира над црквом?

Већ имамо две зграде које су веће од крста на цркви - зграда Божура која је постала већа од цркве доградњом мансардног крова и нова зграда код ''Лименке'' која има две, а на неким местима и три етаже више него што би смела да има (и после се људи чуде што им запушава канализација).

Ово је питање за све струке и све Ариљце - како треба да се оживи градски центар Ариља, како привући туристе - са 80 нових станова који би успавали центар или реконструкцијом старина, Немањићке тврђаве, увођењем објеката са јавним наменама (трговина, угоститељство, пословање, култура, спорт, разонода...)?
www.facebook.com/group.php?gid=131362232261

Примедбе на План детаљне регулације ''Градски трг'' у Ариљу, новембар 2010. :
www.arilje.org.rs/component/kunena/Uredj...10&старт=30#1987
Последња измена: 03 дец 2010 14:55 Написао: Иван Трошки Дамљановић.

04 дец 2010 08:03 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2088

• нојферт
Група примедби Ивана Дамњановића које се односе на цео план

Подносиоци примедбе
Иван Дамњановић (4433, 4434, 4435, 4436, 4437, 4438, 4439, 4440,

]4441, 4442, 4443, 4444, 4445, 4446, 4447, 4448, 4449, 4450, 4451, 4452,

4453, 4454, 4455, 4456, 4457)

Одговор обрађивача
Не прихватају се

- Све примедбе колеге Ивана Дамњановића су непримерене његовој
струци.
Нису конструктивне као примедбе нестручних грађана, којима
одајем признање и чије сам приговоре радо прихватила. Већи део
одговора на његове примедбе садржан је у претходним одговорима.
- Овде је довољно рећи да је за све урбанистичке целине и блокове,
за које потребни параметри, ни по Закону, ни по Правилнику, нису
могли бити дефинисани овим ПДР-ом, планирана даља разрада
Урбанистичким пројектима.
- Увредљив тон који преовладава његовим приговорима на ПДР, не
заслужује апсолутно никакав одговор обрађивача.

05 дец 2010 20:47 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2093

Нојферте, ја нисам добио никакав званични одговор. Пошто га ти знаш, претпостављам да радиш у Општини.

Ако је ово званични одговор обрађивача овог ПДР-а, онда могу да закључим да се намерно кршио Генерални урбанистички план Ариља и одлуке Републичког завода за заштиту споменика културе, а не зато што није довољно проучио исте. Из мојих примедби и лаик може да види да овај ПДР није у складу са ГУП-ом, довољно је само да погледа легенду и карту ГУП-а које сам поставио изнад. Чак и да не гледамо у Генерални план, и деца знају да је строги центар града место за објекте јавних функција, а не место за стамбене зграде.

Обрађивач је нашао у мојим примедбама увредљив тон и то јој је изговор да ми стручно не одговори! Нечувено! Срећом да сам поставио примедбе на овај форум, па Ариљци могу да процене да ли су основане или увредљиве толико да се на њих не одговори. Примедба може да буде увредљива, али и ако је основана и ако није на њу обрађивач мора да одговори! То му је дужност. Обрађивач и не зна шта ће да ми одговори, не зна како стручно да оправда своје поступке, па је једини начин да нађе увредљиву ноту у примедбама и да ми због тога стручно не одговори. Професионално, нема шта.

Изговор обрађивача ПДР-а што је планирала стамбене зграде спратности подрум, приземље, два спрата и поткровље (иако се у ГУП-у Ариља каже да је центар пренасељен и да мора да се дупло смањи густина становања) са 80 нових станова је тај да је користила радове са конкурса за трг из 2003., и да када се поруши приземна кућа са једним станом, на том месту, по неком правилу треба изградити минимум пет нових станова. Прегледао сам све конкурсне радове трга из 2003. и могу да кажем да у новом ПДР-у није узето ни једно решење из конкурса, већ је испланирано тотално ново решење, са рушењем свих кућица и повећаном спратношћу. Конкурсни радови трга из 2003. морали су да се придржавају ГУП-а и одлука Републичког завода и очували су на својим местима и конак и кућу М. Требињца и куће у блоку 6.2, наравно уз реконструкцију и увођење нових садржаја.

Биће прихваћене само примедбе грађана које не ометају главни циљ овог Плана, а то је изградња што више нових станова на тргу уз премештање и рушење најстаријих кућа.

Прихватиће се примедбе људи који су се бунили што се планира проширење улица и то на рачун њихових дворишта, када су се те улице већ прошириле на њихова дворишта, као и примедба на паркинг који се планирао на низбрдици испод биоскопа, као да је то равна улица, закрчујући тако улаз у приватно двориште. Коришћене су неажурне подлоге за израду овог Плана, тако да је на папиру једно стање, а у реалности друго.

Баш ме занима да ли ће се прихватити примедбе станара блока 6.2, где се планирају 4 стамбене зграде, који траже да се испоштује одлука Републичког завода за заштиту споменика културе да се постојеће куће не руше, већ само реконструишу?

Да ли ће бити прихваћена примедба господина Требињца, који не жели да му се кућа из 19. века пресељава на другу локацију?

Да ли ће бити прихваћене примедбе људи, међу којима је и познати рестауратор историјских споменика културе, да се конак сердара и кнеза Јована Мићића не премешта на другу локацију?

Сада када су срушени и темељи конака, већ ће неко доћи на ''генијалну'' идеју (ако на њу није дошао док је конак још био на свом месту), да је то идеално место за столице кафића.

Сада је на Комисији за планове општине Ариље да одлучи да ли ће прихватити примедбе или не, тј. она сада одлучује ко је у праву - творац овог Плана или они који су поднели примедбе.

Од Комисије за планове општине Ариље желим написмено стручан одговор на сваку примедбу посебно, који је она дужна да пошаље на кућну адресу подносиоца примедбе!

Последња измена: 05 дец 2010 21:19 Написао: Иван Трошки Дамљановић.

13 дец 2010 05:06 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2134

• нојферт
Иван Трошки Дамљановић написао/ла:
Нојферте, ја нисам добио никакав званични одговор. Пошто га ти знаш, претпостављам да радиш у Општини.]

па добили га конацно

13 дец 2010 10:39 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2135

Још чекам писмени одговор посебно на сваку примедбу.

На прошла два јавна увида нисмо добили писмене одговоре на 29 поднетих примедби, од којих ни једна није прихваћена. Поднет је писмени извештај само Скупштини, а одговори су били тако склопљени да ко је и мало размислио, видео би да иду у прилог подносиоцима примедби, а не обрађивачу плана.

Али одборници много верују ономе што им се сервира, поготово када стручне службе закажу. Тако су поверовали да су темељи конака сердара и кнеза Јована Мићића склоњени по пројекту Републичког завода, што није истина. Темељи конака нису се смели дирати - ко не верује нека окрене Републички завод за заштиту споменика културе у Београду.

Последња измена: 13 дец 2010 10:55 Написао: Иван Трошки Дамљановић.

15 дец 2010 02:11 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2139

• синхроницитет
Плашећи се политичких навигација и мудријих људи смејем се вама који својим телима још нисте одбранили вечност вашег града - Теле Та Бис

15 дец 2010 04:44 Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2141

• Бранко
Добисмо и трецег филозофа на форуму

Зивио Диоген (цовек из бурета)

15 дец 2010 09:21 Одг: Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2142

• Љиљана Димитријевић
Јеси ли ти тај? (Човек из бурета)
Последња измена: 15 дец 2010 09:21 Написао: .

15 дец 2010 09:30 Одг: Одг: Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2143

• Бранко
Љиљана Димитријевић написао/ла:
Јеси ли ти тај? (Човек из бурета)

синхроницитет

17 дец 2010 08:16 Одг: Одг: Одг: Одг: Архитектура, урбанизам и уређење Ариља #2149

• синхроницитет
Не видим људе као Хесеов степски вук се извадим из реалистичког ђубрета не мешам се са вама к'о Диоген не излазим из бурета :п
Општина Ариље.  © 2005 - 2018