Општина Ариље - Најновије вести

Општина Ариље - Најновије вести Општина Ариље - Најновије вести
  • Повећајте величину слова
  • Нормална величина слова
  • Смањите величину слова
Добро дошли, гост
Корисничко име Лозинка: Запамти ме
  • Страна
  • 1

ТЕМА: Називи улица - сећања на Ариљце

30 мар 2013 08:50 Називи улица - сећања на Ариљце #7623

Најмање шта може Ариље да уради за своје суграђане погинуле у ратовима '90-их и за време бомбардовања је да по једну улицу назове њиховим именима и да им подигне споменик. Споменик за погинуле Ариљце у ратовима '90-их година подигнут је у градском парку тек пре неку годину, док споменик за погинуле у току бомбардовања '99 још није подигнут.

Давање улицама њихових имена може да се уради променом назива улица, давањем имена улицама које немају назив или давањем имена улицама које се тек планирају. Цена акције права ситница - нула динара.

Такође, назив улице требао би да добије и Ариљац који је спречио да Турци дигну цркву у ваздух.

То је најмањи гест како би им се Ариље одужило. Сећањем на њих, чувамо нашу историју.

Мислим да за ову акцију не би требала да се покређе никаква петиција. Која год странка, група грађана или појединац жели да ово спроведе у дело, а налази се у позицији да то може да оствари, нека слободно гура.
www.facebook.com/group.php?gid=131362232261

Примедбе на План детаљне регулације ''Градски трг'' у Ариљу, новембар 2010. :
www.arilje.org.rs/component/kunena/Uredj...10&старт=30#1987

30 мар 2013 19:44 Одг: Називи улица - сећања на Ариљце #7624

• сањајдонацију
Иван Трошки Дамљановић написао/ла:
Најмање шта може Ариље да уради за своје суграђане погинуле у ратовима '90-их и за време бомбардовања је да по једну улицу назове њиховим именима и да им подигне споменик. Споменик за погинуле Ариљце у ратовима '90-их година подигнут је у градском парку тек пре неку годину, док споменик за погинуле у току бомбардовања '99 још није подигнут.

Давање улицама њихових имена може да се уради променом назива улица, давањем имена улицама које немају назив или давањем имена улицама које се тек планирају. Цена акције права ситница - нула динара.

Такође, назив улице требао би да добије и Ариљац који је спречио да Турци дигну цркву у ваздух.

То је најмањи гест како би им се Ариље одужило. Сећањем на њих, чувамо нашу историју.

Мислим да за ову акцију не би требала да се покређе никаква петиција. Која год странка, група грађана или појединац жели да ово спроведе у дело, а налази се у позицији да то може да оствари, нека слободно гура.

За нас који их не познајемо
написи који су то људи - име и презиме
и за ста је заслузан

01 апр 2013 05:06 Одг: Називи улица - сећања на Ариљце #7629

У томе је ствар. Да није споменика у парку не бих ни ја знао ко је све погинуо '90-их.
Ај' што питаш за имена, ал' што пита за заслугу! Сви су они погинули као војници Југословенске народне армије '90-их и Војске Југославије '99. Зар је мало дати свој живот за своју земљу!? Друго је питање да ли су ратови били решење - наравно да нису, али су нам наметнути. Не само да треба да добију по улицу, већ и слику у улици са кратком биографијом - због млађих генерација, необавештених, туриста,... да сећање на њих буде живље (то би могло да се одради и за постојеће улице - на почетку улице Светог Ахилија да се стави слика свеца и кратка биографија - житије). Чак и да има погинулих у цивилству и они би требали да добију исте почасти.

Имена не бих да пишем, јер нисам сигуран да знам сва имена погинулих за време бомбардовања '99. За имена погинулих током '90-их, прошетај до споменика у парку.

Ариљац који је 1806.г. спасао цркву Светог Ахилија од рушења звао се Васиљ Ћирковић из Погледи. Писао сам о том догађају пре:

''Ово дешавање са бранама ме подсетило на дешавања из доба турске власти, када су Турци поставили бурад барута у ариљску цркву са жељом да је сруше. Постројили су Ариљце мало даље, да гледају како им црква лети у ваздух. Запалили су дугачки фитиљ од барута, па се ватра полако кретала према бурадима са барутом у цркви. Турске вође попеле су се на Клокоч у жељи да што боље виде тај призор. Ариљци су стајали, немоћни да нешто ураде и одједном је један Ариљац скочио и разгрнуо део барута фитиља, тако да се фитиљ угасио. Одмах затим, почела је да пада киша и Турци су то протумачили као Божју вољу, па нису више настојали да сруше цркву.

Ми данас у Ариљу немамо улицу тог човека који је спасао Ариљску цркву од рушења, а име му се зна''.

''Садашња власт као и турска некада, приморава људе да гледају њихове рушилачке потезе, без икакве могућности да то спрече. Некада, се Ариљци нису смели бунити када су стајали гледајући како запаљени фитиљ иде према цркви, јер би изгубили живот, а сада не смеју да се буне јер би изгубили посао, положај у странци, бенефиције... Немачке власти су некада упадали у једну улицу и одводили на стрељање људе који се ту затекну као одмазду због борби са покретима отпора, а садашња власт одводи на стрељање читав један град, а због чије кривице не знамо''.

www.arilje.org.rs/index.php?option=com_k...56&lang=cir#1534

Запамтимо лоше догађаје из наше историје, да нам се не би понављали.

О томе је писао и покојни професор Душан Ојданић:

''У време ропства под Труцима, и у селу Погледима била је једна мања црквица, али су Турци тада спаљивали све српске православне светиње па су и ту малу поглеђанску цркву спалили, од које још и данас могу да се примете зидине од темеља у засеоку Поповићи. Цркву Св. Ахилија у Ариљу Турци су лагумирали, па су се измакли подно Клокоча да са безбедне тачке погледају како се црква од велике експлозије руши и нестаје у пламену''.

www.arilje.org.rs/o-ариљу/села/103-поглед

Исте године, 1806. Турци су у порти цркве Светог Ахилија погубили око 70 најугледнијих Ариљаца и Срба из околине. С времена на време, када се окопава нешто у црквеном дворишту, нађу се делови светих моштију тих људи.

Има још заслужних Ариљаца који треба да имају своју улицу у Ариљу - нпр. Вучић Пиперчић из Годовика (тада је Годовик припадао Ариљу), који се истакао као највећи јунак ових простора у борбама са Турцима.

А владајућа коалиција или било ко ко је у могућности и жели да спроведе ово у дело и да дода још заслужних имена из историје Ариља, може да оформи комисију коју би сачињавали Ариљци упознати са ариљском прошлости - један од њих би свакако требао да буде и професор историје Раденко Богићевић, од кога сам и сазнао за ове податке.

Последња измена: 01 апр 2013 05:07 Написао: Иван Трошки Дамљановић.

25 мар 2015 16:48 Одг: Називи улица - сећања на Ариљце #8868

• Страна
  • 1
Општина Ариље.  © 2005 - 2018